Skip to main content

Czy pieniądze Polaków są bezpieczne? Co wynika z afery w KNF?


11 grudnia 2018 roku w Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie odbyła się VIII debata w ramach Klubu Debat o Gospodarce i Przedsiębiorczości pt. „Czy pieniądze Polaków są bezpieczne? Co wynika z afery w KNF?”.

W spotkaniu - w charakterze prelegentów - wzięli udział: Zbigniew Derdziuk (Komitet Dialogu Społecznego KIG), prof. Witold Orłowski (PwC Polska), Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich), Jacek Rostowski (polityk, ekonomista) dr Wiesław Rozłucki (ekonomista), zaś moderatorem dyskusji był red. Wojciech Szeląg (Telewizja Polsat).

Temat debaty został wywołany doniesieniami o nieprawidłowościach w Komisji Nadzoru Finansowego. Leszek Czarnecki złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa korupcji przez przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego. Szef KNF miał sugerować Leszkowi Czarneckiemu, by ten zatrudnił znajomego prawnika. Przyjęcie do pracy tej osoby miało sprawić, że przedstawiciel Prezydenta RP w KNF i zarazem prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego Zbigniew Sokal zrezygnuje ze swojego planu przejęcia „za złotówkę” należącego do Czarneckiego Getin Noble Banku prawdopodobnie przez bank państwowy. Marek Chrzanowski został zatrzymany przez CBA i usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego w celu osiągnięcia korzyści osobistej przez inną osobę.

Czy wobec nieprawidłowości w organie nadzoru rynku finansowego pieniądze Polaków są bezpieczne? Jakie znaczenie dla zwykłego człowieka ma tzw. afera KNF? O odniesienie się do tych kwestii poprosiliśmy cenionych ekonomistów.

Zdaniem panelistów przez ostatnie 30 lat zdołaliśmy zbudować stabilny i uznany sektor bankowy. Nasze pieniądze są bezpieczne, ponieważ system działa sprawnie, instytucje dotąd także. Musimy jednak ciągle dbać o to, by finanse i polityka były od siebie jak najbardziej niezależne. Reputacja Komisji Nadzoru Finansowego oraz jej szefa powinna być niczym nieskażona. Zachwianie zaufania do nadzorcy może niestety łatwo przerodzić się w znaczący kryzys wiarygodności instytucji oraz do całego sektora finansowego. Ponadto, informacja, że władza może zechcieć przejąć czyjś prywatny bank za grosze, jest bardzo złym sygnałem dla zewnętrznych inwestorów. Już dziś obserwujemy wychodzenie zagranicznych banków z Polski i przenoszenie ich na inne, znacznie bardziej sprzyjające i przewidywalne rynki.

Eksperci zaznaczali, że o bezpieczeństwie ulokowanych pieniądzach w bankach decydują fundusze własne, wykwalifikowane kadry, dobry system informacji gospodarczej oraz solidny nadzór. Trzeba wyciągnąć wnioski ws. nadzoru nad rynkiem - nad sposobem jego organizowania i monitorowania tego, co dzieje się w nadzorze.

Debata została zorganizowana przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego i Komitet Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej (organizatorzy) oraz Orange Polska (partner technologiczny).