Skip to main content

POLISH-U.S. CIVIL SOCIETY ROUNDTABLES - “ENHANCING WOMEN'S PARTICIPATION AND LEADERSHIP IN POLITICAL, ECONOMIC AND SOCIAL LIFE”


30 marca 2023 roku w siedzibie Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego odbyło się szóste spotkanie, w ramach projektu „Polish-U.S. Civil Society Roundtables”, pt. “Enhancing women's participation and leadership in political, economic, and social life”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez MISO oraz Ambasadę USA w Polsce, a moderowała je prof. Renata Mieńkowska-Norkiene (przewodnicząca Rady Programowej MISO).

W roli keynote speakera (online) wystąpiła Cathy Allen – współtwórczyni Center for Women and Democracy i wykładowczyni na Uniwersytecie w Waszyngtonie, założycielka The Connections Group oraz strateżka kampanii wyborczych.

Podczas spotkania speakerka poruszyła w swoim wystąpieniu m.in. następujące zagadnienia:

- ile krajów ma ponad 40% kobiet w swoich parlamentach?

- ile kobiet kieruje obecnie krajami?

- od pandemii do protestów społecznych, wojny na Ukrainie i zmian klimatycznych - co się zmieniło i w którą stronę?

- czy kobiety żyją dziś lepiej niż dziesięć lat temu?

Cathy Allen przedstawiła w swojej prezentacji następujące wnioski: pomimo tego, że liczba kobiet w sferze publicznej jest coraz większa, to nadal odnotowuje się fakt, że kobiety stanowią mniejszość. Parytet równości płci nie jest zachowany, choć liczba kobiet wybieranych w wyborach wzrosła w ciągu 10 lat o 26% i jest to widoczne wśród szefowych rządów i członkiń gabinetów, które pełnią te funkcje.

Prelegentka zaznaczyła, że to młodzi ludzie stoją za przywództwem kobiet, ponieważ im więcej z nich głosuje, tym więcej kobiet wygrywa wybory na całym świecie. Pomaga w tym fakt, że młodzi liderzy są w swoich poglądach bardziej otwarci i tolerancyjni, cenią decyzje podejmowane na podstawie nauki i faktów, a nie emocji. Ponadto, według speakerki, młodzi ludzie są bardziej obeznani z technologią i wykorzystują ją w procesie przywództwa.

Cathy Allen przedstawiła zebranym w siedzibie MISO uczestniczkom spotkania globalne statystyki dotyczące udziału kobiet we władzach parlamentów krajowych. Najwięcej udziału kobiet mają takie kraje jak; Rwanda (61%), Kuba (53%), Nikaragua (51%), Meksyk (50%), Zjednoczone Emiraty Arabskie (50%) oraz Nowa Zelandia (50%). Kraje z najmniejszą liczbą partycypacji kobiet w parlamentach to: Polska (26%), USA (29,4%), Chiny (24%) oraz Rosja (16,4%).

Na zakończenie spotkania Cathy Allen odpowiadała na liczne pytania i komentarze oraz udzielała praktycznych wskazówek dotyczących przywództwa i udziału kobiet w życiu publicznym. Wydarzenie było okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania relacji między zebranymi liderkami polskiego życia publicznego i biznesu.

„Polish-U.S. Civil Society Roundtables” to projekt realizowany przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Ambasadę USA w Polsce. Są to cykliczne spotkania z udziałem amerykańskich ekspertów, w formule okrągłego stołu, na temat rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w wybranych obszarach tematycznych. Celem projektu jest wymiana polskich i amerykańskich doświadczeń w zakresie podnoszenia kompetencji obywatelskich oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki praw człowieka, dezinformacji, wolności mediów, fundraising'u oraz różnorodności i tolerancji - w zależności od tematu danego spotkania. Format każdego spotkania obejmuje wystąpienie online amerykańskiego eksperta, który przedstawia amerykańską perspektywę polskiej publiczności zgromadzonej w siedzibie MISO. Po jego wystąpieniu moderator otwiera dyskusję skoncentrowaną na wymianie doświadczeń i najlepszych praktyk (z udziałem eksperta z USA). Projekt skierowany jest do liderów organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego, prawników, przedstawicieli administracji publicznej, biznesu i nauki.