Skip to main content

Polsko-izraelskie seminarium biznesowe


23 lutego 2022 roku w biurze MISO odbyło się polsko-izraelskie seminarium biznesowe zorganizowane przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Ambasadę Izraela w Polsce, którego keynote speaker’em był Pan Tal Catran - izraelski ekspert i mentor od rozwoju biznesu. Moderatorem spotkania był Kamil Musielak - współpracownik MISO.

Seminarium biznesowe oficjalnie otworzyła Pani Tal Ben-Ari Yaalon, Chargé d’Affaires Ambasady Izraela w Polsce oraz Mateusz Komorowski, Fundator i Prezes Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego. Podczas spotkania omawiane były zagadnienia związane z możliwościami rozwoju start’upów, współpracą międzynarodową i tworzeniem globalnych partnerstw oraz odbudową biznesu po pandemicznym kryzysie.

Tal Catran - nazywany „Accelerators Guru” - to ceniony na arenie międzynarodowej specjalista od startup’ów, mówca na licznych konferencjach TEDx, Starszy Konsultant ds. Marketingu i Rozwoju Biznesu, doświadczony CEO oraz mentor i coach ds. zarządzania i businessu. 

W trakcie spotkania udzielał cennych rad właścicielom startupów oraz ich potencjalnym inwestorom. „W każdym startupie potrzebna jest osoba, która ma jasną wizję” – powiedział coach. Opowiadając o wizji, w kontynuacji swojego przemówienia, Catran powiedział: „Moja wizja, jak wielu Izraelczyków, polega na podzieleniu się z wami całą wiedzą, którą w tym zakresie mamy”.

Znaczenie pojęcia „akcelerator” w kulturze startupowej jest ogromne. Zgodnie z definicją, akcelerator to generalnie program przeznaczony dla startupów. Tal Catran wyjaśnił, że w jego programie akceleracyjnym istnieje transfer informacji, który nie jest związany z technologią, ale przywiązuje znaczną wagę do biznesowej strony startupów.

Tal Catran uruchomił swój pierwszy akcelerator w 2012 roku i jest trzecią osobą, która prowadzi program akceleracyjny w Izraelu. Swój 18. akcelerator utworzył ostatnio w Azerbejdżanie. Tal Catran jest jednym z największych prywatnych operatorów akceleratorów na świecie i wiele startupów kończy właśnie jego programy akceleracyjne.

Mentor businessowy powiedział: „Pieniądze nie są gwarancją sukcesu, ludzie siedzący tutaj są lepszą gwarancją sukcesu niż pieniądze”. Poza tymi kwestiami, zdaniem Tal Catrana, jednym z najważniejszych elementów kultury startupowej jest technologia. Catran podkreślił, że „Wyobraźnia goni teraz technologię”. Ponadto stwierdził, że sieć, umiejętności zarządzania i powiązania biznesowe, którymi dysponują biznesmeni, są najważniejszymi wartościami dla tych, którzy zarządzają startupami. Mówiąc „Naucz ich tego, co wiesz, a dadzą Ci technologię, której nie umiesz robić”, pokazał, jak istotny jest networking między społecznością biznesową i startupową.

Zwieńczeniem seminarium była żywa dyskusja oraz pytania od uczestników spotkania.