Skip to main content

Zielony pieniądz - Gospodarcze Espresso


25 stycznia 2022 roku został opublikowany drugi odcinek pt. "Zielony pieniądz" z cyklu rozmów Gospodarcze Espresso. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Ekonomistów Polskich, partnerem instytucjonalnym Santander Bank Polska, partnerem merytorycznym Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego, a patronem medialnym „Puls Biznesu”.

W spotkaniu - w charakterze prelegentów - wzięli udział: Maria Andrzejewska (dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID), Krzysztof Pietraszkiewicz (prezes Związku Banków Polskich), Aleksandra Stanek-Kowalczyk (dyrektor zarządzająca SAPERE i adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie), Katarzyna Szwarc (pełnomocniczka ministra finansów ds. strategii rozwoju rynku kapitałowego) oraz Maciej Tarnawski (dyrektor Departamentu Rynków Kredytowych, Santander Bank Polska).

Gospodarcze Espresso to projekt, który stanowi platformę do żywej, merytorycznej dyskusji oraz wymiany doświadczeń i poglądów na temat aktualnej kondycji polskiej gospodarki oraz najważniejszych wydarzeń społeczno-gospodarczych. 

W drugim odcinku specjaliści analizowali postępy i wyzwania związane z zazielenianiem polskiej gospodarki, wpływ sektora bankowego na zieloną transformację, rolę przedsiębiorców oraz zwiększoną świadomość społeczną w tym procesie.

– W skali świata już około 25 proc. wytworzonej energii opiera się na odnawialnych źródłach energii. W Polsce nie jest aż tak dobrze, aczkolwiek możliwość instalowania fotowoltaiki przez osoby fizyczne, czyli właśnie rozwój rynku prosumentów, sprawiła, że w tej chwili między 6 a 7 gigawatów produkowanych w naszym kraju pochodzi z odnawialnych źródeł energii – powiedziała Maria Andrzejewska.

– Kilka analiz przestrzeni publicznej ma wspólny mianownik. Wskazują na astronomiczne koszty transformacji klimatycznej do 2050 r. Niezależnie od tego, którą liczbę przyjmiemy, sektor publiczny nie będzie w stanie tego udźwignąć samodzielnie. Konieczne jest zaangażowanie sektora prywatnego, z zastrzeżeniem, że nie zastąpi on dobrej polityki publicznej – zauważyła Katarzyna Szwarc.

– Już wiele lat temu wprowadziliśmy na polski rynek pierwsze instrumenty powiązane z wynikami w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG (kwestiami środowiskowymi, społecznymi i obszaru ładu korporacyjnego – red.). Najbardziej cieszy mnie to, że zrobiliśmy to zgodnie ze standardami i wymogami rynku międzynarodowego. Jest to dobre, bo pozwala na transparentność oraz odnosi się do standardów funkcjonujących na rynkach międzynarodowych – podkreślił Maciej Tarnawski.

– Musimy pamiętać również, że kwestie, o których dziś rozmawiamy, muszą być zharmonizowane nie tylko w Polsce i w Europie, ale również na całym świecie. W ten sposób buduje się wiarygodność i rzetelność wobec inwestorów. Trzeba też zaznaczyć, że z dnia na dzień nie zaczniemy finansować tylko tego, co jest „zielone”. Nasza gospodarka w transformacji wymaga zarządzania tym procesem – i to zarządzania w różnych miejscach, na różnych poziomach – wyjaśnił Krzysztof Pietraszkiewicz.

– Myślę, że wśród przedsiębiorców rośnie świadomość potrzeby transformacji ekologicznej. Konieczne jest wprowadzenie zmian zarówno na poziomie organizacji biznesowych, instytucji finansowych, regulatorów, jak i na poziomie konsumenta – powiedziała Aleksandra Stanek-Kowalczyk.

Zielona transformacja jest niezwykle istotną kwestią, która zaważy na losie całej planety. Eksperci biorący udział w debacie byli zgodni, że kluczem do przeprowadzenia zmian jest współpraca na wszystkich poziomach – rządów, przedsiębiorców i konsumenów. Dobre regulacje, zwiększanie świadomości, edukacja to tylko kilka przykładów działań, jakie musimy podjąć, by zminimalizować negatywny wpływ, jaki mamy na środowisko.

Rozmowę poprowadził Łukasz Korycki, zastępca redaktora naczelnego Pulsu Biznesu.