Skip to main content

2. POLSKO-AMERYKAŃSKIE SEMINARIUM


Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego zorganizował 7 marca 2013 roku, 2. polsko - amerykańskie seminarium z cyklu Discover America pt. „Behind the Scenes of U.S. Diplomacy” dla przedstawicieli młodzieżowych organizacji politycznych. Gościem spotkania był J.E. Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephen D. Mull.

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele wszystkich młodzieżówek partii obecnych w Sejmie RP (z wyjątkiem Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości, które nie wzięło udziału w projekcie), a więc:

-   Stowarzyszenie "Młodzi Demokraci" (Platforma Obywatelska)

-   Forum Młodych Ludowców (Polskie Stronnictwo Ludowe)

-   Federacja Młodych Socjaldemokratów (Sojusz Lewicy Demokratycznej)

-   Klub Młodych Solidarnej Polski (Solidarna Polska)

-   Ruch Młodych (Ruch Palikota)

-   oraz Stowarzysznie „Młodzi dla Polski”

 

Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i było niezwykłą okazją do dyskusji m.in. o polityce zagranicznej USA, współpracy polsko-amerykańskiej czy priorytetach działalności Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie. Podczas seminarium Ambasador Mull opowiedział także o swojej karierze dyplomatycznej, którą rozpoczął w 1982 roku - w tym również o swoich doświadczeniach związanych z pracą w Ambasadzie USA w Polsce w latach 80. i 90.

 

W trakcie drugiej części spotkania uczestnicy seminarium poruszali, podczas pytań do Ambasadora, kwestie m.in. relacji polsko-amerykańskich, tarczy antyrakietowej, wiz, programów realizowanych przez Ambasadę USA czy różnic pomiędzy dyplomacją amerykańską a europejską.

 

MISO planuje kolejne spotkania w ramach Discover America we współpracy z Ambasadą USA w Polsce.