Skip to main content

Do czego potrzebne nam uwagi porównawcze, gdy piszemy o prawie?


Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego objął patronat honorowy nad spotkaniem naukowym pt. „Do czego potrzebne nam uwagi porównawcze, gdy piszemy o prawie?”, organizowanym przez Koło Naukowe Komparatystyki Prawniczej działające przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, które odbędzie się w charakterze prelekcji dwóch prelegentów: prof. Ewy Łętowskiej oraz prof. Ryszarda Piotrowskiego.

Spotkanie, którym Koło Naukowe Komparatystyki Prawniczej WPiA UW rozpocznie swoją działalność, odbędzie się 20 kwietnia 2017 roku o godzinie 20:00 w sali 1.3 Collegium Iuridicum II przy ulicy Lipowej 4 w Warszawie.  

Koło Naukowe Komparatystyki Prawniczej powstało w 2017 roku z inicjatywy studentów WPiA UW, osób zainteresowanych prawem, a szczególnie patrzeniem na nie w nieco szerszym kontekście. Celem inicjatywy jest popularyzacja porównawczych studiów nad prawem. Założyciele chcieliby zwiększyć potencjał naukowy swojego wydziału, między innymi poprzez organizację licznych spotkań z interesującymi gośćmi, podejmowanie się pisania artykułów naukowych, branie udziału w konferencjach czy też organizację własnej konferencji, jednak przede wszystkim, podstawową misją dla inicjatorów jest stworzenie środowiska osób o podobnych zainteresowaniach. Opiekunem Koła jest prof. Ryszard Piotrowski. Jego zdaniem „prawo, zwłaszcza rozumiane jako sztuka sądzenia o tym, co dobre i słuszne, wymaga analizy porównawczej, zarówno wtedy, kiedy chcemy je stosować, jak i wtedy, kiedy naszym celem jest tworzenie przepisów, a zwłaszcza wtedy, kiedy próbujemy zmierzyć się z normatywnym pluralizmem współczesnego świata w ramach studiów i refleksji naukowej. Z tych względów praktyczna przydatność komparatystyki prawniczej dorównuje jej intelektualnej atrakcyjności”.

Strona internetowa Koła Naukowego Komparatystyki Prawniczej

Wydarzenie na facebook’u