MISO PARTNEREM MERYTORYCZNYM KONFERENCJI "REGIONALNY WYMIAR BEZPIECZEŃSTWA”
Zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa jest istotnym elementem polityki wewnętrznej i zagranicznej państwa. Obowiązek ten dotyczy wszystkich szczebli administracji rządowej i samorządu. Obejmuje zarówno ochronę granic czy infrastruktury krytycznej, jak i społeczności lokalnej. Na konferencji „Regionalny wymiar bezpieczeństwa” rozmawiano o tym, jak aktualnie kształtuje się światowa architektura bezpieczeństwa i jakie jest miejsce Polski w tym systemie. Dyskusja dotyczyła kompleksowego podejścia do rozwiązywania sytuacji kryzysowych oraz bezpieczeństwie społecznym, które dotyczy wszystkich obywateli. Sprawne państwo i jego instytucje to warunek niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa w każdym wymiarze.
Tematy, wokół których toczyła się debata ekspertów:
Globalny wymiar bezpieczeństwa, miejsce Polski
Wojna w Ukrainie, kryzys uchodźczy, kryzys energetyczny skutkują fundamentalnymi zmianami w europejskiej i światowej architekturze bezpieczeństwa. Zachodnie demokracje doświadczają wyzwań, które – jak się do niedawna wydawało – należały do przeszłości. Dotychczasowy ład i infrastruktura bezpieczeństwa ulegają dezintegracji - nie ma perspektyw na stabilizację, a państwa i instytucje międzynarodowe lawirują, aby uniknąć całkowitego chaosu. Rozmawiano o tym jakie jest miejsce Polski w świecie niestabilności i jak wyjść obronną ręką z wielowymiarowego kryzysu?
Bezpieczeństwo lokalne, rola samorządu w zarządzaniu kryzysowym
Zarządzanie kryzysowe to kluczowe ogniwo w systemie zapewnienia bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Jego istotą jest współdziałanie na wszystkich szczeblach administracji oraz współpraca z pozostałymi podmiotami aktywnymi w tej sferze, m.in. organizacjami pozarządowymi. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacjami kryzysowymi, których źródłem są zarówno siły natury jak i działalność człowieka. Wojna i kryzysy np. energetyczny i klimatyczny potęgują skalę wyzwań. Lokalna społeczność powinna mieć zagwarantowane rozwiązania systemowe, które będą stanowić fundament jej bezpieczeństwa. Rozmawiano o tym, jaki kształt powinny one przybrać? I na czym polega rola samorządu?
Bezpieczeństwo społeczne, kluczowe wyzwania
W systemie zwalczania zagrożeń na poziomie państwowym i lokalnym najważniejszym podmiotem i elementem wymagającym ochrony jest człowiek. Stabilne warunki bezpieczeństwa są niezbędne nie tylko w czasie kryzysów, ale przede wszystkim w naszej codzienności. Poświęciliśmy naszą uwagę grupom społecznym, które powinny podlegać szczególnej ochronie. Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie kobiet i rodzin, rozumianym jako: bezpieczeństwo zdrowotne, fizyczne, bezpieczeństwo ekonomiczne (rynek pracy, aktywność zawodowa).
Eksperci biorący udział w dyskusjach panelowych: dr Agnieszka Bryc, Andrzej Buła, gen. Radosław Kujawa, Tomasz Siemoniak, dr Rafał Batkowski, Julia Boguslavska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Sabina Nowosielska, prof. Irena Lipowicz, Jacek Monkiewicz, prof. gen. Bogusław Pacek, Piotr Tarapata.