Skip to main content

POLISH-U.S. BUSINESS BREAKFAST - "SMART CITIES AND DIGITAL TRANSFORMATION"


26 września 2023 roku w siedzibie Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego odbyło się Polish-U.S. Business Breakfast, pt. "Smart Cities and Digital Transformation". Wydarzenie zostało zorganizowane przez MISO oraz Ambasadę USA w Polsce, a moderował je dr Albert Tomaszewski, adiunkt w Katedrze Zarządzania Strategicznego Szkoły Głównej Handlowej.

W roli keynote speakerki wystąpiła Dr. Jeannice Fairrer Samani - liderka wykonawcza w zakresie nowych technologii, technologii informatycznych, strategicznego zarządzania integracją biznesową oraz globalna mówczyni na temat przywództwa i technologii. W wydarzeniu uczestniczyli: przedstawiciele polskich i zagranicznych firm technologicznych, w tym startupów, branżowych organizacji biznesowych oraz członkowie społeczności MISO.

W pierwszej części spotkania zgromadzeni goście mieli okazję zapoznać się z prezentacją Dr. Samani dotyczącą idei smart city. Prelegentka podzieliła się swoimi doświadczeniami w zakresie zastosowania technologii smart city w różnych sektorach – od transportu publicznego i zarządzania ruchem drogowym po opiekę zdrowotną i rozwój społeczności lokalnych.

Jak podkreśliła Dr. Samani, to w dużej mierze zależy od rządów, czy będą wdrażane regulacje pozwalające na korzystanie z inteligentnych miast. Dodała, że nadchodzi nowa era w regulowaniu technologii. Tworzona jest właśnie polityka regulacyjna, której nie wszyscy korzystający z usług smart city są do końca świadomi, dodając, że w Stanach Zjednoczonych trwają aktualnie prace nad uregulowaniem przepisów dotyczących data collection.

W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, która dotyczyła rozwiązań globalnych. Według uczestników spotkania nie ma prostych odpowiedzi na pytania, które się pojawiały - jak dotrzeć do końca, czyli zrealizowania technologii smart cities na dużą skalę. Zdaniem Jeannice Fairrer Samani i uczestników dyskusji najważniejsze z pytań, na które trzeba dziś odpowiedzieć to:

  • kto jest właścicielem danych?
  • Skąd one pochodzą i dokąd trafiają?
  • Jak są przechowywane?

Jak podsumowano, technologia smart city jest doskonałym narzędziem, natomiast wiele zależy od tego, czy będzie w prawidłowy sposób używana, tj. zgodnie z obowiazującymi regulacjami.

Prelegentka zakończyła spotkanie puentą: „Kontynuujmy tworzenie i rozwijanie nowych technologii”, jednocześnie dziękując zebranym za pasjonujące spotkanie. Przekazała, że była pod wrażeniem osób zaangażowanych w dyskusję: od specjalistów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego, po instytucje blockchain, które wniosły do dyskusji wiele ciekawych wątków.