Skip to main content

Seminarium U.S. Elections and the Media


21 października 2016 roku, w nowo otwartym American Center Warsaw, odbyło się III polsko-amerykańskie seminarium z cyklu „Discover America” pt. „U.S. Elections and the Media” z udziałem Gościa Specjalnego: Luisa Costa Ribasa - amerykańskiego korespondenta prywatnej telewizji SIC z 35-letnim doświadczeniem dziennikarskim, który relacjonował wybory m.in. w Europie, Afryce i obu Amerykach. Spotkanie zostało zorganizowane przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego, Ambasadę Stanów Zjednoczonych Ameryki w Polsce oraz American Center Warsaw.

Gość Specjalny - Luis Costa Ribas, podkreślił wagę i wyjątkowość tegorocznych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, wskazując na rekordowe zainteresowanie amerykańskiej opinii publicznej debatami prezydenckimi oraz rosnące niepokoje związane z zaostrzającą się walką o Biały Dom. Przypomniał również, że zmagania o prezydenturę za Oceanem odbywają się w kontekście unikalnego amerykańskiego systemu politycznego (dwupartyjność, głosowanie poprzez Kolegium Elektorów) oraz odbiegającego od europejskich doświadczeń systemu medialnego (dominująca rola mediów prywatnych, brak znaczącej partycypacji państwa w system medialny).

W trakcie spotkania, amerykański dziennikarz chętnie dzielił się swoim unikalnym spojrzeniem na wybory i kampanie polityczne w Stanach Zjednoczonych z punktu widzenia wieloletniego praktyka i obserwatora procesów zachodzących na amerykańskiej scenie politycznej. Nie zabrakło porównań współczesnych metod promocji kandydatów na prezydenta z przykładami z poprzednich, historycznych kampanii. Luis Costa Ribas wyjaśniał rolę odgrywaną przez poszczególne stany, w tym tzw. swing states, w wyścigu o Biały Dom. Zgromadzoną licznie na sali publiczność zachęcił również do wspólnej analizy ostatnich sondaży dot. preferencji wyborczych. Prelegent wskazywał także na niebagatelne znaczenie mediów społecznościowych (social media) w kształtowaniu postaw wyborczych wśród elektoratu.

Drugą część dyskusji otwarto na pytania publiczności. Gość Specjalny, pytany o przyczyny zaostrzonego tonu tegorocznych zmagań prezydenckich w USA, wyraził swoje zaniepokojenie rosnącym zjawiskiem populizmu na amerykańskiej scenie politycznej. Zaznaczył, że oboje kandydaci na prezydenta mają rekordowo niskie notowania wśród głosujących, co wynika m.in. z postępującego niezadowolenia Amerykanów z działań klasy politycznej, zwłaszcza odnośnie do przeciwdziałania rozwarstwieniu dochodowemu. Przypominał jednak, że proces wyborczy w USA determinowany jest standardami demokratycznymi; nawet jeśli demokracja nie ratuje przed populizmem, to w dalszym ciągu każdy ma prawo do swobody wypowiedzi zagwarantowanej w Pierwszej Poprawce do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Na pytanie o politykę zagraniczną Donalda Trumpa jako potencjalnego lokatora Owalnego Gabinetu, Luis Costa Ribas przestrzegał przed zakusami wycofywania się Stanów Zjednoczonych z Europy i merkantylnym podejściem do demokracji. Przypominał, że mądra polityka zagraniczna nie jest grą o sumie zerowej i opiera się na kompromisie wokół wspólnych wartości, w tym godności i prawach człowieka, a te stanowią trwały i istotny fundament kultury europejskiej, w tym Polski.