Skip to main content

Śniadanie Izraelskie z udziałem Nili Amit


9 listopada 2022 roku w Międzynarodowym Instytucie Społeczeństwa Obywatelskiego odbyło się trzecie spotkanie, w ramach projektu „Śniadanie Izraelskie”, z udziałem gościa specjalnego – Nili Amit, którego moderatorką była Marta Kubica, Prezeska Fundacji ELNET-Poland.

Spotkanie poświęcone było m.in. kobietom w Izraelu i tym, jak zmieniała się ich rola i wpływ na społeczeństwo i politykę – począwszy od syjonistycznych pionierek, aż do dnia dzisiejszego. W spotkaniu uczestniczyli członkowie społeczności MISO, reprezentanci organizacji pozarządowych i biznesu, a także pracownicy naukowi.

Prelegentka przedstawiła zaproszonym gościom ewolucję roli kobiety w Izraelu na przykładach z historii i literatury. We współczesnym, 10-milionowym Izraelu, rola kobiet jest niezwykle zróżnicowana – przede wszystkim wskazać należy, że jest ona diametralnie różna w każdym żydowskim odłamie. Widoczny jest natomiast mainstream państwa świeckiego, tj. np. kobiety mają prawo głosu, są świetnie wykształcone oraz mogą pełnić służbę w armii. Nili Amit podkreśliła jednak, że Izrael nadal jest krajem propagującym styl życia „męskiego macho” i „kobiety poświęcającej się dla domu i rodziny”.

Ważnym punktem dyskusji były ostatnie wybory parlamentarne w Izraelu, które wygrał blok Benjamina Netanjahu, popierany przez partie skrajnie nacjonalistyczne i reprezentujące interesy społeczności żydów ultraortodoskyjnych. Społeczeństwo Izraela jest nadal bardzo tradycyjne, a w Izraelu nie ma rozdziału państwa od kościoła, dlatego w sytuacji, gdy do władzy dochodzi partia religijna jest ona w stanie kontrolować każdy obszar życia obywateli. Co ciekawe, ilość świeckich Izraelczyków w społeczeństwie z roku na rok się zwiększa, jednak to zjawisko nie ma odzwierciedlenia w polityce. Sytuacja kobiet w Izraelu z pewnością będzie się zmieniać, jednak zmiany te będą następowały bardzo powoli – szczególnie w sytuacji dominacji prawicowych ugrupowań politycznych.

Nili Amit jest absolwentką Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Odbyła służbę̨ wojskową w kibucu na wybrzeżu Morza Martwego. Pracowała na Uniwersytecie w Tel Awiwie. Prowadzi zajęcia na temat kultury Izraela m.in. na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz Collegium Civitas. W Muzeum POLIN zajmuje się̨ współpracą z instytucjami z Izraela. Organizuje konferencje, projekty edukacyjne dla młodzieży polskiej i izraelskiej oraz szkolenia dla izraelskich przewodników. Jest autorką biograficznej książki „A miałam być księżniczką z bajki”, której część poświęcona jest doświadczeniu życia w kibucu.

„Śniadania Izraelskie” to cykl spotkań o Izraelu, które ukazują ten kraj przez pryzmat osobistych historii i doświadczeń. Projekt ma na celu stworzenie platformy do dialogu m.in. na tematy związane z izraelskim społeczeństwem, rolą kobiet oraz światem nowych technologii. Kluczem do Śniadań jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: co łączy - zamiast dzielić - Polaków i Izraelczyków? Spotkania rozpoczynają się od wspólnego śniadania, podczas którego zaproszeni goście mają możliwość spróbowania prawdziwej kuchni izraelskiej.

ELNET (European Leadership Network) jest międzynarodową organizacją non-profit, której przyświeca jeden cel – wymiana doświadczeń i pogłębianie współpracy pomiędzy Europą i Izraelem w oparciu o wspólne potrzeby i demokratyczne wartości.