Skip to main content

Społeczeństwo obywatelskie i jego rola w budowaniu demokracji


19 lutego 2015 roku odbyło się I spotkanie w ramach Klubu Debat o Społeczeństwie Obywatelskim pt. „Społeczeństwo obywatelskie i jego rola w budowaniu demokracji” z udziałem Pana Henryka Wujca – Doradcy Prezydenta RP oraz Pana Jerzego Borowczaka – Posła na Sejm RP.

„Klub Debat o Społeczeństwie Obywatelskim” to projekt uruchomiony w lutym 2015 roku przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce. Skierowany jest on do aktywnych liderów organizacji pozarządowych, think tanków, biznesu, kultury, nauki, polityki, administracji i mediów. Klub Debat jest platformą do ciekawych, swobodnych i merytorycznych dyskusji z wybitnymi postaciami życia publicznego o społeczeństwie obywatelskim oraz problemach, wyzwaniach i szansach współczesności. Ponadto, celem projektu jest promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, krzewienie postaw obywatelskich, zwiększenie poziomu partycypacji społeczno-obywatelskiej oraz uwrażliwienie uczestników debat na pewne obszary życia publicznego. Inicjatywa ta daję także szansę na wiele nieformalnych konwersacji, które pozwalają uczestnikom projektu na poznanie interesujących osób o podobnych zainteresowaniach, wymianę doświadczeń, pomysłów oraz budowanie networkingu liderów społeczeństwa obywatelskiego.

Goście Specjalni spotkania inaugurującego projekt to postacie, które od najmłodszych lat, bardzo aktywnie i konsekwentnie budują społeczeństwo obywatelskie w Polsce. Jak sami o sobie mówią są „praktykami społeczeństwa obywatelskiego”. Podczas spotkania podzielili się swoimi doświadczeniami w tym obszarze oraz powiedzieli jak z ich perspektywy wyglądał rozwój realizacji praw człowieka i wolności obywatelskich w naszym kraju. Henryk Wujec podkreślił, że patentem na zmianę ówczesnego systemu było prawo do tworzenia wolnych związków zawodowych, zaś momentem przełomowym i realną szansą na zmianę było powstanie „Solidarności”. Jerzy Borowczak zwrócił natomiast uwagę, że początek ruchów obywatelskich miał zazwyczaj miejsce w małych mieszkaniach, gdzie dyskutowano o wolności, demokracji, prawach obywatelskich i gdzie rodziły się plany protestów obywatelskich i akcji społecznych przeciwko władzy i systemowi. Goście spotkania mówili także m.in. o samorządzie pracowniczym, samorządzie terytorialnym, upodmiotowieniu, prawach obywatelskich czy stanie wojennym, który zabił – na szczęście na krótko – nadzieję na zmianę i lepsze jutro. Była także mowa o rozmowach Okrągłego Stołu, wyborach parlamentarnych w Polsce w 1989 roku, a także o ludziach, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy dzisiaj w wolnym i niepodległym kraju.

Po wystąpieniach wprowadzających odbyła się druga część spotkania, podczas której uczestnicy debaty dyskutowali z Henrykiem Wujcem i Jerzym Borowczakiem m.in. o definicji społeczeństwa obywatelskiego, jego kondycji w Polsce oraz zastanawiali się nad tym w jaki sposób zmotywować obywateli do partycypacji społeczno-obywatelskiej i wpływania na ich najbliższe środowisko. Była także mowa o konieczności kształtowania odpowiedzialnych postaw obywatelskich i wychowania przyszłych odpowiedzialnych liderów społeczeństwa obywatelskiego. Podczas dyskusji padło także pytanie o to, w jaki sposób chcemy budować przyszłość. W tym kontekście szczególny potencjał został dostrzeżony wśród uczestników spotkania w organizacjach pozarządowych. Pan Henryk Wujec stwierdził, że „Duch Solidarności jest w bluzach organizacji pozarządowych - są tam skupieni ludzie, którzy chcą zrobić coś dobrego”.