Skip to main content

Społeczeństwo Obywatelskie w Stanach Zjednoczonych


2 czerwca 2016 roku odbyło się V spotkanie w ramach Klubu Debat o Społeczeństwie Obywatelskim pt. „Społeczeństwo Obywatelskie w Stanach Zjednoczonych” z udziałem Gościa Specjalnego: Chrisa Steinegera, byłego amerykańskiego Senatora stanu Kansas (kadencja 1997-2013). Spotkanie zostało zorganizowane przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego, Fundację Konrada Adenauera w Polsce oraz Ambasadę USA w Polsce. Stanowiło ono idealną okazję do bliższego zapoznania się z systemem politycznym Stanów Zjednoczonych, amerykańskimi wzorcami demokracji oraz doświadczeniami w funkcjonowaniu społeczeństwa obywatelskiego w USA.

Spotkanie rozpoczęło wprowadzenie Senatora Steinegera dotyczące historii Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej oraz aktu założycielskiego - Konstytucji z 1787 roku. Gość spotkania podkreślił, że fundamentem amerykańskiej aksjologii jest wolność, której wyrazem jest szereg konstytucyjnych gwarancji ukierunkowanych na ochronę jednostki przed arbitralnymi działaniami władzy. W tym aspekcie amerykański polityk wielokrotnie odwoływał się do polskiej drogi do niepodległości, chwaląc Polaków za gotowość do stawienia czoła autorytarnym rządom. Senator podkreślił również silne europejskie korzenie i kulturalne powiązania Stanów Zjednoczonych ze Starym Kontynentem. Gość spotkania chętnie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniami zdobytymi w ramach bogatej działalności publicznej na wszystkich trzech szczeblach amerykańskiej administracji: lokalnej, stanowej i federalnej. Szczególnie interesujące były obserwacje dotyczące działania amerykańskiego Kongresu, w tym praktyczne aspekty popierania legislacji w parlamencie. Nie zabrakło również analizy obecnych wyborów prezydenckich. Senator krytycznie odniósł się do wypaczeń amerykańskiego systemu finansowania polityki faworyzującej bogatych kandydatów oraz postępującej tabloidyzacji przekazu przesłaniającej rzeczywiste problemy wyborców. Dyplomatycznie nie opowiedział się natomiast za tym, który z kandydatów ma większe szanse na objęcie sterów w Białym Domie, choć wyraził przekonanie, że kontrowersyjne poglądy kandydata partii republikańskiej Donalda Trumpa, to raczej czysta, pragmatyczna gra, aniżeli rzeczywista deklaracja politycznego credo.

W drugiej części spotkania głos zabrali zgromadzeni na sali Goście. Padały pytania o ocenę amerykańskiej judykatury, rolę ław przysięgłych w realizacji ideałów społeczeństwa obywatelskiego w wymierzaniu sprawiedliwości czy perspektywy zniesienia wiz dla Polaków. Pytano także o aktualne wydarzenia społeczno-polityczne w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Klub Debat o Społeczeństwie Obywatelskim to projekt zainicjowany w 2015 roku przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce. W ramach tego projektu organizujemy dyskusje z wybitnymi postaciami życia publicznego, poświęcone problemom, wyzwaniom i szansom, stojącym przed nowoczesnym społeczeństwem obywatelskim. Do debat Klubu zapraszamy aktywnych liderów organizacji pozarządowych, think tanków, przedstawicieli biznesu, kultury, nauki, polityki, administracji i mediów. Celem projektu jest promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, krzewienie postaw obywatelskich, zwiększenie poziomu partycypacji społeczno-obywatelskiej oraz poszerzanie wiedzy w wybranych obszarach życia publicznego. Spotkania są również okazją do nieformalnych konwersacji z naszymi gośćmi oraz wymiany poglądów, doświadczeń i pomysłów z innymi osobami, zaangażowanymi w ideę budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.