Skip to main content

„Świat po końcu historii” - spotkanie z prof. Francisem Fukuyamą


W dniu 25 maja 2012 roku reprezentacja Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego wzięła udział w debacie pt. „Świat po końcu historii” z amerykańskim filozofem, politologiem i ekonomistą prof. Francisem Fukuyamą z Uniwersytetu Stanforda. Spotkanie odbyło się pod patronatem i z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w Pałacu Prezydenckim i jest częścią cyklu debat środowisk ideowych i liderów nowego pokolenia „Idee Nowego Wieku”.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o problemie ekonomicznym na świecie, strefie Euro, Arabskiej Wiośnie, a także przyszłości i nowych wyzwaniach, które przed nami stoją. Poruszono również problem starzenia się społeczeństw, z którym także musi zmierzyć się Polska.

Profesor Fukuyama przestrzegał podczas debaty przed populistami, którzy wg niego są największym zagrożeniem dla Europy. Podkreślał także, że kapitał społeczny jest warunkiem osiągnięcia dobrobytu oraz podstawą do budowy społeczeństwa obywatelskiego i demokracji.