Skip to main content Skip to page footer

Wernisaż rzeźb Bronisława Krzysztofa w Fabryce Norblina

10 maja 2022 roku w Fabryce Norblina w Warszawie odbył się wernisaż prac Bronisława Krzysztofa organizowany przez Galerię Sztuki Współczesnej 101 Projekt. Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego był partnerem wydarzenia.

Podczas wernisażu zaprezentowano rzeźby z brązu Bronisława Krzysztofa powstałe na przestrzeni ostatnich lat. Znakiem rozpoznawczym artysty jest jego technika rzeźbiarska, której pozostaje wierny od początku swojej twórczości. Prezentowane rzeźby to zarówno duże formy osiągające ponad dwa metry wysokości, jak i mniejsze bardziej kameralne brązy. Największą inspiracją dla Artysty jest sztuka starożytna. Figury ludzkie kończące się na torsach, pozbawione rąk, głów, skupiają wzrok odbiorcy jedynie na istotnym problemie plastycznym. Ruch postaci jest ukazany nie poprzez zastosowanie dynamicznych póz, ale głównie za pomocą subtelnej sugestii. Pewna synteza kształtów, zatarcie jednostkowych cech, uogólnienie, ma na celu zaakcentowanie głównego tematu jakim jest figura ludzka - kobieca, męska lub czasem o nieokreślonej płci. Pewna redukcja kształtów prowadzi niekiedy do powstania form znajdujących się na pograniczu abstrakcji. Artysta swoje rzeźby opracowuje nie tylko w sposób umożliwiający oglądanie ich z każdej strony, lecz idzie o krok dalej - idealne formy ludzkiego ciała dzielą się na fragmenty, które odłączone zostają za pomocą dodanych surrealistycznych elementów.

Prace Bronisława Krzysztofa brały udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i ponad 160 wystawach zbiorowych. Wybrane realizacje w przestrzeni publicznej autorstwa Bronisława Krzysztofa znajdują się między innymi w Paryżu, Edynburgu, Palermo, Kolonii, Warszawie czy Wrocławiu. Prace jego autorstwa posiadają w zbiorach polskie muzea takie jak: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Warszawa, Muzeum Śląskie Katowice, Muzeum Miejskie Wrocław, Muzeum Miejskie Bielsko-Biała, Museum Narodowy Kraków, a także muzea zagraniczne: British Museum, Museum Contemporary Art Basil and Elise Goulandris, Musei Vaticani, Muzeum Minci a Medaili Kremnica. Kolekcjonerami sztuki Krzysztofa są także osoby prywatne w Europie, jak i w USA czy Azji.