Skip to main content

Warsztaty Obywatelskie w Radomiu


„Warsztaty Obywatelskie” to nowy projekt stworzony przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego we współpracy z Fundacją Konrada Adenauera w Polsce oraz MamPrawoWiedziec.pl. Warsztaty mają charakter otwarty i są bezpłatne.

Najbliższe Warsztaty Obywatelskie odbędą się w Radomiu, 27 października, godz. 10:30-15:00, w siedzibie partnera wydarzenia - Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” przy ul. Kopernika 1.

Program:

10:30-12:00 Jak być wyborcą, a nie tylko zagłosować (Antoni Wołowski z MamPrawoWiedziec.pl)
12:00-12:30 Przerwa na kawę i poczęstunek
12:30-13:45 Zbieramy pieniądze przez crowdfunding (Kamil Musielak z Centrum Analiz MISO)
13:45-15:00 Obywatel ma prawo (Maciej Pisz z Fundacji MISO)

 

Panele:

Jesienią 2018 r. w wyborach samorządowych wybierzemy wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych. Biorąc udział w wyborach możesz po prostu oddać głos, stawiając X przy nazwisku kandydatki lub kandydata, który najlepiej się zareklamuje. Możesz też zadać sobie pytanie o najważniejszą dla Ciebie sprawę, którą nowe władze powinny zająć się po wyborach, a następnie poszukać kandydatów, którzy dostrzegają ten sam problem co Ty i zadać im pytania: w jaki sposób, z kim, z jakich pieniędzy chcą go rozwiązać. 

Natomiast po wyborach możesz sięgnać po szereg obywatelskich narzędzi, aby skontrolować, czy wybrany przez Ciebie kandydat wywiązuje się ze swoich obietnic.

Często się słyszy, że wiele wynalazków nigdy nie powstało tylko dlatego, że twórcom zabrakło środków na ich sfinansowanie. Na szczęście pojawił się crowdfunding. Czym właściwie jest? Jak działa - jak zacząć i czego potrzebujesz? W jaki sposób stworzyć skuteczny projekt crowdfundingowy, dzięki któremu zbierzesz pieniądze? Jakie są przykłady takich działań w Polsce i na świecie?

Jeszcze w 2017 r. wartość rynku crowdfundingu w Polsce wynosiła 200 mln zł, dziś szacuje się ją na 500 mln zł. Oprócz zrewolucjonizowania rynku - crowdfunding może stać się finansowym filarem społeczeństwa obywatelskiego. Musisz o tym usłyszeć!
 

Mówi o tym, jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie. Wiele organizacji pozarządowych działa na rzecz jego budowania i promowania - również my. Czas przejść do działania i zrobić coś wspólnie. I w tym momencie zazwyczaj pojawia się pytanie: w zasadzie to, co tak naprawdę możemy zrobić my, obywatele?

Mamy dużo więcej praw i możliwości niż powszechnie nam się wydaje. Wystarczy tylko po nie sięgnąć. Zaangażuj się, poznaj swoją społeczność, działaj lokalnie!

 

 

Wykonaj pierwszy krok - przyjdź na Warsztaty Obywatelskie. Udział w spotkaniu jest bezpłatny i nie wymaga żadnej rejestracji.

Radom, 27 października, godz. 10:30. Serdecznie zapraszamy! W razie pytań, skontaktuj się z nami: biuro@miso.org.pl