Skip to main content Skip to page footer

Crowdfunding - finansowy filar społeczeństwa obywatelskiego?

Jeszcze w 2017 r. wartość rynku zbiórek społecznościowych w Polsce wynosiła 200 mln zł, dziś szacuje się się ją na 500 mln zł. Czy crowdfunding stanie się finansowym filarem społeczeństwa obywatelskiego? Komentarz Michała Leksińskiego z Patronite.pl

Często się słyszy, że wiele wynalazków nigdy nie powstało tylko dlatego, że twórcom zabrakło środków na ich sfinansowanie. Na szczęście pojawił się crowdfunding. Czy oprócz zrewolucjonizowania rynku, crowdfunding może również stać się finansowym filarem społeczeństwa obywatelskiego?

Michał Leksiński: W gąszczu dyskusji o interpretacjach podatkowych oraz wariantach regulacyjno-legislacyjnych dotyczących wszelkich form crowdfundingu, często umyka nam jeden z ważniejszych wątków, jakim jest więziotwórcza rola finansowania społecznościowego.

Gdy zastanowić się bardziej, to właśnie taki rodzaj zbiórek jest doskonałym przykładem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i dojrzałego. Zrozumienie, że możliwość finansowania czyjejś pasji, pracy, idei czy wynalazków może nas wzbogacić o doświadczenie „współsprawstwa” i pozwolić rozwinąć skrzydła innym, jest niezwykle ważnym aspektem tworzenia się społeczności.

Pełna treść


Michał Leksiński był jednym z prelegentów II debaty w ramach Klubu Debat o Gospodarce i Przedsiębiorczości pt.: “Crowdfunding - finansowy filar społeczeństwa obywatelskiego?” zorganizowanej przez Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego. Zachęcamy do przeczytania relacji ze spotkania.