Skip to main content

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA NA SYBERII


W dniach 19 - 26 sierpnia 2013 roku, członkowie Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego uczestniczyli w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Syberia: ciężar przeszłości, wyzwania przyszłości”. Debata zorganizowana została na Syberii w ramach międzynarodowego projektu „Academia in Public Discourse Poland - Russia” zainicjowanego i prowadzonego przez Fundację “Instytut Artes Liberales” oraz Wydział “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Partnerem konferencji ze strony rosyjskiej był Buriacki Uniwersytet Państwowy w Ulan-Ude.

Tematy przewodnie poszczególnych sesji brzmiały następująco:

  1. Syberia – perspektywa lokalna i globalna.
  2. Syberia – perspektywa strategiczna.
  3. Syberia – perspektywa ekologiczna.
  4. Polacy i Syberia – kolonizatorzy czy ofiary imperium?
  5. Przeszłość jako obciążenie czy jako zasób do wykorzystania?
  6. Przyszłość jako zagrożenie czy jako wyzwanie?
  7. Buriacja jako doświadczenie kolonialne: Tradycja i modernizacja.

Podczas konferencji odbył się także okrągły stół z udziałem studentów i doktorantów, a także szereg warsztatów tematycznych jak chociażby ten poświęcony dyskusji o znaczeniu i dyskursach przestrzeni miejskiej miasta Ułan – Ude.

Uczestnicy konferencji odwiedzili także Muzeum Etnograficzne na Wierchniej Bieriezowce, gdzie debatowali nad konstruowaniem wspólnej pamięci wiodących grup narodowych i etnicznych współtworzących społeczeństwo Republiki Buriacja i Syberii (Buriaci, Rosjanie, Staroobrzędowcy, Kozacy, Ewenkowie).

Zwiedzili również Dacan Iwołgiński – centralny klasztor Buddyjskiej Tradycyjnej Sanghi Rosji, siedziby XXIV Pandito Chambo Lamy Damby Ajuszejewa. Była to niepowtarzalna okazja do rozmowy na temat wpływów buddyzmu na kulturę i historię Wschodniej Syberii i Rosji oraz relacji władza – sangha w okresie Imperium Romanowów i współcześnie, a także dyskusji na temat represji wobec buddystów i koncesjonowanego odrodzenia lamaizmu w ZSRR po 1945 roku. Uczestnicy konferencji zostali ponadto wprowadzeni we współczesne społeczne, kulturowe, polityczne konteksty kultu „Wiecznotrwałego ciała” Daszi – Dorżo Etigełowa, najważniejszej buddyjskiej „relikwii” w Rosji, która znajduje się na terenie dacanu.

Wizyta na Syberii była ponadto okazją do odwiedzenia Placu Sowietów w Ulan-Ude, będącego znaczącym miejscem wspólnym, które łączy dyskursy władzy, etniczności, historii i współczesności.

Międzynarodowa konferencja na Syberii była niezwykłą okazją do ciekawych, swobodnych i merytorycznych dyskusji określonych tematem debaty, jak również szansą na wiele nieformalnych konwersacji.