Skip to main content

Wyłączenie prokuratury z Ministerstwa Sprawiedliwości było słuszne


26 lutego 2013 roku odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim II Debata Oksfordzka pod patronatem Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego, zorganizowana przez Klub Debat Oksfordzkich. Uczestnicy spotkania spierali się co do słuszności tezy, która brzmiała: „Ta strona uważa, że wyłączenie prokuratury z Ministerstwa Sprawiedliwości było słuszne”.

Głównymi mówcami broniącymi tezy byli: Wojtek Rzepiński, Kinga Gajewska, minister Krzysztof Kwiatkowski (Platforma Obywatelska), Błażej Papiernik.

Głównymi mówcami, którzy opowiedzieli się przeciw tezie byli: Katarzyna Malinowska, Anna Archacka, poseł Andrzej Romanek (Solidarna Polska), Bartłomiej Pędzich.

W rolę Marszałka wcieliła się Joanna Hetnarowicz.

Debata nad reformą polskiej prokuratury z 2010 roku okazała się niezwykle merytoryczna i ciekawa. Po spieraniu się na argumenty m.in. historyczne, konstytucyjne, ekonomiczne czy polityczne publiczność w głosowaniu wskazała stronę, która bardziej przekonała ich do swoich racji. Okazała się nią drużyna broniąca tezy. Tytuł najlepszego mówcy Debaty przypadł zaś ministrowi Krzysztofowi Kwiatkowskiemu.

Mateusz Komorowski, Prezes MISO, pogratulował podczas przemówienia organizatorom wydarzenia, które w jego ocenie było bardzo interesujące, ważne i godne uznania. Zwrócił uwagę, że poziom debaty publicznej w naszym kraju nie jest satysfakcjonujący. Ostry język, argumenty ad personam i brak merytorycznej debaty to tylko niektóre przejawy takiego stanu rzeczy - podkreślił. Dlatego tak bardzo potrzebne są takie inicjatywy jak debaty oksfordzkie, podczas których młodzi ludzie uczą sie sztuki retoryki i erystyki, dyskusji na argumenty w oparciu o pewne zasady z szacunkiem do drugiego człowieka. Mateusz Komorowski wyraził nadzieję, iż inicjatywa Klub Debat Oksfordzkich UW będzie kontynuowana oraz zadeklarował pełne wsparcie MISO przy organizacji kolejnych wydarzeń.            

Więcej informacji o Klubie Debat Oksfordzkich a także foto-relacja z Debaty na stronie www.facebook.pl/KlubDebatOksfordzkich